Analist Uyardı: Bu 2 Meme Coin Çökebilir, Uzak Durun!

Meme coin’ler yılbaşından bugüne etkileyici kazançlar elde etti. Böylece, kripto para piyasasının 2024’teki en iyi performanslarının çoğuna hakim oldu. Ancak, kripto para birimleri büyük bir düzeltmeyle karşı karşıya kaldı. Bu süreçte daha fazla kayıp tehdidiyle soğumaya başladılar. Kripto analisti Vinicius Barbosa, genel duyarlılığın, aşırı yükselişten hafif düşüşe doğru büyük ölçüde değiştiğini söylüyor. Bu yüzden, bunun meme coin’in hepy’ına bir son verebileceğini belirtiyor. Analist, özellikle 2 meme coin konusunda uyarıyor.

İlk sıradaki meme coin: Pepe (PEPE)

Pepe (PEPE) 22 Şubat’ta 0,000000115 dolar seviyesinden son 30 günde %500’ün üzerinde kazanç elde etti. Şimdi, PEPE ivme kaybediyor. Ayrıca, bir ay öncesine benzer şekilde 55 Göreceli Güç Endeksine (RSI) geri döndü. Güç kaybına rağmen fiyat yüksek kaldı. Bu yüzden, günlük grafikte düşüş eğilimi artıyor gibi görünüyor. Şu anda, PEPE’nin piyasa değeri 3 milyar doların üzerinde. Buradaki önemli husus, fiyat spekülasyonu ve bir meme olmanın dışında sağlam bir kullanım durumu yok. Fiyat desteği 0,000005927 dolar seviyesinde. Ancak %98’lik bir düşüş için 0,000000115 dolar ile bunun arasında başka anlamlı bir destek yok.

PEPE/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

İkinci sırdaki meme tokeni :Dogwifhat (WIF)

Dogwifhat (WIF), bireysel yatırımcıları Solana (SOL) Blockchain’e çekti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son zamanlara büyük bir performans sergiledi. WIF, token başına yaklaşık 2,0 dolarlık desteği test ederken 30 günde yaklaşık %600 artış gösterdi. PEPE gibi, dogwifhat yatırımcıları da sonunda büyük kârlarının bir kısmını realize etmeye karar verebilir. Bunun da bir likidite şoku yaratması mümkün. Mevcut bölgeyi kaybetmek, fiyatı %86’lık bir çöküşle ayın en düşük seviyesi olan 0,29 dolara çekebilir.

WIF/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Yatırımcılar neden meme coin ticaretinden uzak durmalı?

Meme coin alım satımının en tehlikeli yönü, daha fazla kullanım alanı olmadığında, fiyatların heyecan ortadan kalktığında bir ölüm sarmalına girebilmesidir. Yatırımcılar genellikle bir sonraki alıcı için daha yüksek fiyatlara satma beklentisiyle bu tokenlara sermaye yatırıyor. Bu davranışı, finans uzmanları “Büyük Aptal Teorisi” olarak tanımlıyor. Bu bağlamda uzmanlar şu açıklamayı yapıyor:

Daha Büyük Aptal Teorisi, bir piyasa balonu sırasında, aşırı değerli varlıkları satın alarak ve daha sonra bir kâr için satarak para kazanılabileceği fikridir. Çünkü daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli birini bulmak her zaman mümkün olacaktır. Büyük Aptal Teorisi’ni benimseyen bir yatırımcı, potansiyel olarak aşırı değerlenmiş varlıkları temel değerlerine bakmaksızın satın alacaktır. Bu spekülatif yaklaşım, gelecekteki varlık fiyatları üzerine kumar oynayarak para kazanabileceğiniz ve her zaman sizden daha fazla ödemeye razı olacak “daha büyük bir aptal” bulabileceğiniz inancına dayanır. Ne yazık ki, balon sonunda patladığında (ki her zaman patlar), varlık değerlerinde hızlı bir düşüşe neden olan büyük bir satış olur. Bu satış sırasında, eğer varlığı elinde tutan sizseniz ve bir alıcı bulamazsanız büyük miktarda para kaybedebilirsiniz.

Yine de kripto paraları tam olarak öngörmek mümkün değildir. Ünlülerden ya da diğer haberlerden daha fazla destek gelmesi açgözlülüğü körükleyebilir ve rallinin devam etmesine neden olabilir. Bu nedenle yatırımcıların, daha yüksek fiyatlar hala mümkünken, olası büyük geri çekilmelerin olduğu bir bölgede PEPE ve WIF alım satımından uzak durması faydalarına olacaktır.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x